herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Koksaki Virusi

 Üç gün boyunca kontrol altına alınamayan ateş, vücutta döküntü ve ağız içi aft. Bir hayli zor seyir eden bir rahatsızlık. Dr. Sevda Erener’in uyarısına göre çocuklar biraz daha hafif atlatmasına rağmen ebeveynler için ciddi rahatsızlık boyutuna kadar varabiliyor. Bugünlerde yüksek ateş gibi bulgular varsa bebeklerinizde hiç vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz. Virüs Salgını var.

 Beslenme ve konuşma da tamamiyle bitiyor.Ve yanından ayrılmanızı tavsiye ederim ,çünkü dil şişmesi durumunda nefes borusu kapanabiliyormuş.

Florürün Zararları

Son yılarda yapılan bilimsel çalışmalarda Florün ağızdan alınması Hücre sağlığını tehlikeye attığı tespit edilmiştir. Son yılarda yapılan çalışmalarda çocuklarda diş çürüğü prevelansı %80 -% 100 arasında saptanmıştır.
Çocukların diş macununu yutma ve yemesi göz önünde bulundurarak florür içermez diş macunları tercih edilmelidir.
Erken doğumların sebeplerinden biri olan diş ve dişeti enfesyonlarınının önüne geçmek için yüksek oranda xilitol kullanılmıştır. Saf xylitol, şeker görüntüsünde beyaz kristallerden oluşan ve gıda sektöründe karbonhidrat sınıfında yer alan doğal bir tatlandırıcıdır.
WHO ( Dünya sağlık örgütü ) ve FAO’ nun bir kolu ol...

Sıcak Döküntülere Dikkat

Sıcak havalar gelmesiyle  bebeğimde rastladığım sorunlardan bir tanesi de pişikler ve sıcak döküntüleriydi. Sizlerle edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Sıcak havalarda bebeğinizi hafif ve pamuklu giysiler giydirmenize dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Sıcak havalarda havadar ve gölgeleri tercih etmelisiniz. Seyahat esnasında hem arabasının tentesini hem de gözüne ve yüzüne gelebilecek fazla güneş ışınlarını ince bir tülbentlerle engellemenizdir. Her şeye rağmen döküntü olduysa eğer ; Öncellikle doktorunuzla irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Üstündeki fazla kıyafetleri çıkarıp don ve atlet veya bodysiyle gezmesine izin vermelisiniz.  

Ilık bir banyo ile bebeğinizin vücudunun rahatlamasına izinverirs...

Alt Bezi Pişikleri


Alt bezinin kapalı kaldığı bölge derinin kırmızı ve tahriş olmuş halidir. Her yaz başıma pişikler sorunu çıktığı için sizlere tavsiyelerimi paylaşmak isterim:
Bir Uyarı: Erkek çocukların alt bezlerinden mümkün mertebe çabuk kurtulmaya bakın, erkek çocukların cinsel organı fazla kapalı ortamlarda kalmaması gerekiyormuş. İler ki dönemlerde kısırlığa sebep veriyormuş. Onun içindir ki erkek çocuklarınızı fazla sıcağa alıştırmayın diyorlarmış. Bizde doktorumuzun tavsiyesi üzere alt bezinden geçen yaz kurtulduk.
• Her üç saatte sık kontrol edin ve altını değiştirin.
• Havalanmasına müsaade verin.
• Pişik kremi düzenli kullanın.
• Arada bir ıslak mend...

6.Hastalık

Altıncı hastalık nedeni pek bilinmeyen kontrol altına alınamayan bir rahatsızlık. Her bebekte olmuyormuş zaten. Fakat bizimkisi 6.hastalığı geçirdi. Üç gün süren yüksek ateş. Ve yapılan testlerde herhangi bir bulguya rahatlanması çok sıkçı bir durumdu. Üç gün hastanede kalmak zorunda kaldık. Ateş sonrası vücutta bir döküntü oluyor ve birkaç gün içinde  geçiveriyor. Burada en önemli tavsiye edeceğim şey doktor seçiminizi iyi yapmanız tecrübeli, bulgusu kuvvetli,24 saat ulaşabileceğiniz, görevini hakkıyla yapanı seçmenizdir.

 

Bebeklerde Sarılık

Kuzumla yaşadığımız ilk problemlerden bir tanesiydi. Ayak topuğundan alınan kan ve sarılık seviyesinin ölçümü. İlk çaresizliğim ilk ayrılışımız. Değerli bir doktorumuzun tavsiyesi üzerine sabah güneşi ve akşam güneşi almasını önerdi. Karın bölgesi açık vaziyette. Ve gerçekten yükselen sarılık kan seviyesi bir anda normal seviyenin altında seyretmeye başladı…
 

Gaz Sancısı ( infantil kolit)

Hastaneden çıktıktan sonra yaklaşık on beş gün içerinde susturamadığım bir ağlama krizi ile tanıştım ve ne yaptıysam tam olarak başarılı olamadım. Tabii hemen doktorumuzu aramak zorunda kaldık ve üzülecek bir durum olmadığını söyledi. Gaz sancısını giderecek, damla geçici bir dönem onu rahatlatıp, ansızın başlayan ve sabah ışıklarına kadar sürebilen ağlama krizi… Aslında daha sonra deneme ve yanılmayla kucağımıza almamız, iç organ sessine benzer gürültülü bir sessin onu rahatlattığını fark ettik. Karnına yapılan küçük hareketle el masajı ve banyo rahat bir uykunun sırrıymış… Eşimle dönüşümlü uyutmaya çalıştığımız o geceleri hiç unutamadım… Anne kucağı onları kenarlardan sıkıştırdığı i&...