herşey kadınlar için facebook herşey kadınlar için twitter herşey kadınlar için instagram

Karaciğerlerinizi temizlemek için doğal yöntem

Ben alerjik astım hastasıyım.Kışın ciğer hassasiyeti yaşadım.Bir ekleminiz ağrıdığında ağrı kesici içer bir şekil geçirebilirsiniz.   Fakat ciğerleriniz ağrıdın da ve nefes de alamadığınız da bu Bambaşka bir durum.Kimseleri tecrübe tabbi tutmazsın.   Hazır da enginarlar çıkmışken; Alkol ve sigara tüketiminiz var ise ve bu kirli havaya maruz kalmanın etkilerinden kurtulmak için ite size müthiş bir doğal bir yöntem. Ve kışın sık sık nezle grip ,bronşit,nefes darlığı çekiyorsanız. Çocuklarınıza da yedirebilirsiniz.(dışkınızda koku oluşabilir detoks korkmayın    Her gün bir adet taze enginar 1 adet limon ve kuçur bir kase 1 hafta yapmanız yeterlidir. arzu ederseniz 21 günü ara vererek tamamlayabilirsiniz.   1 adet enginarı dilimliyeyip üzerine 1 tane limon sıkıyorsunuz. Üzerini kapatarak, yarım saat bekleterek afiyet ile çiğ olarak tüke...

Kestane Balı

Demir yönünden oldukça zengindir.
Oğlumun bağışık sistemi 6.hastalıktan dolayı düştüğü zaman doktorumuz tarafımızdan önerilmişti.
Biraz zor bulunmakta ve aynı zamanda  fiyatlı olmasına rağmen çok faydalıdır.
Kestane balı içerisine her gün taze taze bir kapta yapmakta fayda vardır.
Zencefille karıştırılarak tüketildiğinde çocuklarınızın hem de sizin bağışıklık sistemini yeniden kuvvetlendirir ve vücut tekrardan sağlını kazanır.
Yine de siz doktorunuza danışmadan çocuklarınıza tükettirmeyin

Bursa İnciri

Hamile bayanlarımıza son derece faydası olan zengin bir meyvelerimizden bir tanesidir.

İlk üç ay hamileyken yaşanan mide bulantısı iyi gelen aynı zamanda kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.
B6 ve demir yönünden zengin bir meyvedir.

 

 

Bal

Antibakteriel özelliğinden dolayı her derde devadır. Ben özellikle soğuk algınlığında, öksürükte, vücut direncimi kuvvetlendirmesinde tercih ediyorum. Aynı zamanda sabah kahvaltımın vazgeçilmezidir. Tabii bal seçiminde güvenilir markayı tercih etmenizi tavsiye ederim, çünkü bal alerjik tepkiye de sebep verebilir.( özellikle çocuklarımızda )

Soğuk algında: ılık bir suya yarım limonu sıktıktan sonra bir tatlı kaşığı bal ilave ediyorum. Ve şişmiş bademciklerimize göreceksiniz çok iyi gelecektir. Veya bir tatlı kaşığı bal olarak tüketmenizde öksürük ve mide gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Kekik

Önünü alamadığınız bir mide bulantınız var ise bir tatlı kaşığı kekiği yutmanız ve arkasından su içmenizi tavsiye ederim.

Daha sonra doktorunuza danışmanız ve vücutunuzdaki uyarının nedeni öğrenmenizi tavsiye ederim.

Şifalı Bitkileri Nasıl Demlemeyiz?

Şifalı bitkiler daha önceden hazırlanmış sıcak suyun içine birkaç tutam şifalı bitkiyi atarak demlenmesini beklemek en doğru yöntemdir. Demlendikten sonra kaşık yardımıyla alıp bitkiyi çıkarıp afiyetle içebilirsiniz. Piyasalarda hal hazırda satılan hazır bitkisel çay yapmak için demlik, bardaklarda satılmaktadır. Onları da kolaylık açısından kullanabilirsiniz.  

Tatlı Elma Yağı

Bebeğimin gaz probleminde rahatlatıcı etki olarak kullandım. Ayaklarına hafif şekilde masaj yaparak sürüyordum.

Sarı-Sabır (Aloe Vera)

Sarısabır taşı bir paçasını kırıp bir damla su ila ıslatılıp sürülebilecek kıvama geldikten sonra kullanıyor. Göğüs ucunuza sürmeniz yeterlidir. Acı tadımsı olduğundan ilk denemeyle bebeğiniz bir daha memeden süt bir daha istenilmiyor.

Vita Malt

Anne sütünü artırıcı etkisi son derece kuvvetlidir ve hangi bir yan etkisini görmedim.

Çubuk Tarçın

Soğuk algınlığında ve gripte son derece etkilidir. Tarçın kan şekerimiz dengede tutuğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.

Ekinizya Çayı

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve destekleyici özelliğine sahiptir. Kış aylarında  tercih ettiğim bir çaydır. Çünkü soğuk algınlığına karşı etkisi son derece faydalıdır.

Karanfil

Çok kuvvetli bir antiseptik özelliğine sahiptir. Devamlı kullanılmamalıdır. Ağız kokusunun giderilmesinde  kullanılması haricinde; diş ağrılarında  dason derece etkilidir. Karanfilin tomurcuk kısmını sıktığınızda çıkan sıvıyı pamuk yardımıyla dişinizin üzerine koyduğunuzda diş ağrınızın hafiflemesine ve ağrının hafiflemesini  sağlar. Sadece bir kere yapılması gerekir.

Rezene Çayı

Anneler için son derece süt artırması için kullanılmasında fayda vardır. Hem de anne sütüyle bebeğinizin gaz problemlerinde bir rahatlama etkisi sağlar. Migde ve gaz sorunlarınızda oldukça etkili bir çaydır. Çünkü bakterilerin üremesine mani etkili olur.

Nane-Limon

Sindirim bozuklarında, migde bulantısında, gaz probleminizde rahatlıkla tercih edebilirsiniz? Hem nanenin mentol etkisiyle rahatlatıcı hem de limonun (antiseptik) özelliğine sahiptir.

Ihlamur

Saf çiçekten olanı yani yapraksız olanı tercih edilmelidir. Soğuk algınlığına son derece iyi gelir. Güzel kokusuyla rahatlama etkisi de yaratır.

Meyan Kökü

Bir eczane deposudur. Meyan kökü dünyada biyolojik olarak en aktif olan bitkilerden biridir. Örneğin Meyan kökü bir magnezyum ve silisyum kaynağıdır.  

Allah'u Teala Kuran'da şöyle buyurur: "Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır." (Nahl Suresi, 13) Nezleyi tedavi edici özelliği olduğu gibi balgam söktürmeye yardımcı olur. Her türlü öksürüğe iyi gelir.

Çörek Otu

Peygamber Efendimiz (s.a.s) çörek otunun faydalarını bize daha önceden haberdar etmiş olmasına rağmen daha bizler yeni farkında oluyoruz. Bu kadar mükemmel olarak yaratılan çörek otu, bütün derde şifa olarak biliniyormuş. Ben ise vücudumdaki al alyuvarların sayısını çoğaltması için tercih ediyorum. Yaraların daha hızlı iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmelerini hızlandırıyormuş. Hazmı kolaylaştırdığı gibi  savunma sistemini dengeliyormuş. Ben sabahları balla karıştırıp aç karnına tüketiyorum.

Adaçayı

Adaçayını gaz ve hazımsızlıkta daha çok tercih ediyorum. Ve adaçayının diğer bir özelliği ise  rahatlatıcı etkisi olmasıdır. İdrar söktürücü özelliğine sahiptir.  

Zencefil

Kuran’da geçen "İnsan Süresinde" adı geçen tek baharattır.

Soğuk algınlığında, balgam söktürmesinde, iyileştirmeyi hem hızlandırmasında hem de bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine son derece yardımcı olur. Zencefili kuru şeklinde kullanmayı ve rendeleyerek balla tüketmeyi tercih ediyorum. Evimin olmasa olmazıdır. Çay şeklinde de kullanılır. Bir cezveye kaynar su hazırlayıp zencefili bu kaynar suyun içine atıyoruz. 15 dakika kadar demlenmesini ve soğumasını bekliyoruz, tatlandırmak için de bal ve limon da ilave edebiliriz.

Zerdeçal

Zerdeçal, Allah'ın bir mucizesidir..

Bunu bir baharat olarak kabul edebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinize ayrı bir tat verdiğini söyleyebilirim. Enfeksiyonlarda, Solunum yollarında, Kanserde, Alzemeimer hastalıklarına da iyi geldiği söyleniliyor. Kullanımı ise baharat şeklinde yemeklerinizde  kullanılması son derece faydalıdır.

Kurutulmuş Kiraz Sapı

Kiraz saplarının en çok idrar yolları enfeksiyonları için tercih ettiğimi belirtmek isterim, kiraz sapı çayının vücuttaki ödemlerin atılmasında da etkili olduğunu söyleniliyor. Kaynatılmış suyun içine birkaç tutam kurutulmuş kiraz sapı koyduktan sonra demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Şifalı Bitkiler

Sizlerle mutfağımın vazgeçilmez "Şifalı Bitkilerini"dilimin döndüğü kadarıyla paylaşmak istiyorum. Şifalı bitkileri sağlık problemlerimize göre alternatif destek vermesi amaçlı kullanıyorum. Her birinin duruma göre faydalarını görmüş biriyim. Unutmayalım ki her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi bitkilerinde fazla kullanılması doğrultusunda vücut toksit (zehir) etkisi veya yan etkisini gösterir. Şifalı bitkileri mümkün mertebe pek fazla karıştırılmamasına özen gösterilmeli; çünkü her birinin birleşeni ve içeriği farklıdır. Karışım fazla olaması durumunda ya etkisini göstermez veya yan etkisini gösterebilir. Ben en fazla üç çeşit karışıma kadar kullanmayı tercih ediyorum. Sizlere ...